Milli Takımımızın mücadele edeceği EURO2016'da göğsümüzü kabartacak bir diğer isim de FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır olacak.

Geçen sezon Şampiyonlar Ligi'nde final maçı yöneten, bu sezon yarı finalde iki maçta düdük çalan ve finalin de en büyük adayı olan Cüneyt Çakır, Fransa'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'na Avrupa'nın en formda hakemi olarak gidiyor.

HAKEM OĞLU HAKEM

Geçmişteki başarılı hakemlerimizden Serdar Çakır'ın oğlu olan Cüneyt Çakır'ın başarısında babasının payının büyük olduğu bilinen bir gerçek. Hakemlik kariyerinde adım adım zirveye yürüyen Cüneyt Çakır, başarısı konusunda babasının hakkını teslim etmekten geri kalmıyor. En iyi gözlemcisinin babası olduğu ve onun tecrübelerinden faydalandığını belirten Cüneyt Çakır, Türk futbolundaki 'Babası da hakem olan birisi iyi hakem olmaz' klişesini de yerle bir etmiş oldu.

Başarılı hakem ile ilgili az bilinen gerçeklerden biri de Cüneyt Çakır'ın hakemliği kadar iyi bir futbolcu olduğu. Halı sahalarda yapılan maçlardaki geçmişteki efsanevi futbolcularımızın korkulu rüyası olan Cüneyt Çakır bu konuda kendisine o kadar güveniyor ki, Süper Lig'de herhangi bir takımda rahat rahat oynayacağını bile iddia ediyor. Serbest vuruşlardaki ustalığıyla Pierre van Hooijdonk'a benzetilen Çakır futbolla Kartalspor altyapısında tanışmış. Minik takımdan itibaren Kartalspor'da forma giyen deneyimli hakem, kendi ifadesiyle 'istediği kalitede teknik adamları bulamayınca' “Bari hakem olayım” deyip düdüğü almış eline...HİKAYE 1994'TE BAŞLADI

EURO2016'de düdük çalacak olan ve Şampiyonlar Ligi de dahil olmak üzere her turnuva için aranan isim haline gelen Cüneyt Çakır'ın hakemlik kariyeri 1994'te başladı. O tarihlerde Cüneyt Çakır'ın bugünleri tahmin edip etmediği bilinmez ancak bu yükseliş hikayesi sadece hakemlik mesleği için değil her meslek için incelenmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

İstanbul bölgesi hakemi olan ve hakemliğin yanında sigortacılık mesleğini de yürüten Cüneyt Çakır, 1994 yılından beri adım adım zirveye yürüdü. Tabii bu yürüyüşte 2001 yılının da bir kilometre taşı olduğu gerçeğini atlamamak gerek. 1997 yılında C Klasman, 1999 yılında B Klasman hakemi olan Çakır, üst klasman hakemi kategorisine 2001 yılında yükselirken Spor Toto Süper Lig'deki ilk maçına da aynı yıl çıktı.

Cüneyt Çakır'ın zirveye yükselişi sadece A Klasman hakemliği ile kalmadı. Yönettiği maçlarda taviz vermez tutumu, gerektiği anlarda kart göstermekten çekinmeyen tarzı ile dikkat çeken, zaman zaman bu tarzı nedeniyle eleştirilen ancak yönettiği maçlardan iyi puanlar alan Cüneyt Çakır, 5 sene sonra 2006 yılında FIFA kokartını da göğsüne takarak yükselişine devam etti.NILSSON'UN MENTÖR PROGRAMI ONA ÇOK ŞEY KATTI

2006 yılında FIFA kokartına layık görülmesinin ardından Cüneyt Çakır'ın artık ülkemizdeki hakemlerle değil, tüm dünyadaki meslektaşları ile de rekabet etmesi gerekiyordu. Kendisini bir anda yoğun bir mücadelenin içinde buldu ama bu yeni savaş alanında da geri adım atmadı.

Yetenekli hakemlerle ilgili olarak yapılan bir çalışma olan 'Mentör Programı'na dahil edilen Cüneyt Çakır, İsveçli Karl-Erik Nilsson'un yönetiminde yepyeni bir eğitime başladı. Genç hakemin sadece Avrupa'da değil Türkiye'de görev aldığı maçları da ciddi bir şekilde takip eden Nilsson, sürekli iletişim halinde bulunduğu Çakır'a verdiği tavsiyelerle temsilcimizin gelişimine çok büyük katkı sağladı.ULUSLARARASI ARENAYA 2006'DA ÇIKTI

Yeşil sahada taviz vermez ve otoritesi sarsılmaz bir hakem görüntüsü çizen Cüneyt Çakır, UEFA ve FIFA organizasyonlarında 2006 yılı itibariyle düdük çalmaya başladı. U19 EURO2006 elemelerinde ikimaç yöneterek ilk kez bir UEFA organizasyonuna çıkan Cüneyt Çakır'ın zirveyi görmesi uzun süreler almadı. U19 EURO2007 grup aşamasında üçmaç yöneten Çakır UEFA Kupası'nın eleme turlarında maçlar yönetmeye başladı. EURO2008 elemelerinde iki maç yöneten dönemin gelecek vaat eden hakemi, giderek artan formunu 2008 yılında Şampiyonlar Ligi'nde ön eleme ve UEFA Kupası'nda grup maçları yöneterek sürdürdü.

U21 EURO2009 gruplarında iki maç ve yarı finalde bir maç yöneten Çakır, 2010 Dünya Kupası elemelerinde de iki maçta görev yaptı. UEFA Avrupa Ligi'nin güvenilir hakemleri arasına giren Çakır 2009/10 sezonunda ikisi eleme, üçü grup, biri ikinci tur ve biri de yarı final olmak üzere 7 maç yönetti.ÇAKIR'IN DEVLER LİGİ İLE TANIŞMASI

2010 Dünya Kupası'nda görev alamayan Çakır'ın Şampiyonlar Ligi arenasına çıkması ise 2010/11 sezonunda gerçekleşti. O sezon gruplarda üç maç yönetek Çakır, geleceğin en parlak düdükleri arasında gösteriliyordu. Çakır aynı sezonda UEFA Avrupa Ligi son 32 ve son 16 turlarında maçlar yönetti.

U20 2011 Dünya Kupası'nda üçü grupta, biri çeyrek finalde ve biri de yarı finalde olmak üzere 5 maç yöneten Cüneyt Çakır aynı yıl yapılan EURO2012 elemelerinde üç grup maçında düdük çaldı.

2011/12 sezonuna geçildiğinde adını iyice duyuran Çakır Şampiyonlar Ligi'nin iyi hakemlerinden biri olmuştu. O sezon gruplarda üç, son 16'da iki maç yöneten Çakır, Barcelona ile Chelsea arasında oynanan yarı final maçında da düdük çaldı. Aynı yıl UEFA Avrupa Ligi'nde son 32 ve son 16 turlarında maçlar yöneten hakemimiz, sezon sonunda EURO2012'de görev alacaktı.İLK FİNAL...

Türkiye'nin katılmadığı EURO2012'de göğsümüzü kabartan Cüneyt Çakır iki grup maçının yanı sıra Portekiz ile İspanya arasında oynanan yarı final maçını yöneterek dünyanın dikkatini iyice üzerine çekmişti. 2012/13 sezonu başladığında FIFA Kulüpler Şampiyonası'na davet edilen Çakır çeyrek finalin ardından Corinthians ile Chelsea arasındaki final maçını yöneterek uluslararası arenada ilk finalinde düdük çalmış ve ülkemizi bir kez daha gururlandırmıştı.

Aynı sezon Şampiyonlar Ligi'nde biri playoff, üçü grup ve biri çeyrek final olmak üzere 5 maça çıkan Çakır, Türkiye'de düzenlenen U23 Dünya Kupası'nda iki grup maçı yönetmişti.

Yükselişini 2014 Dünya Kupası elemelerinde gösterdiği performansla sürdüren Cüneyt Hoca, grup maçlarında yönettiği üç maçın yanı sıra Ukrayna ile Fransa arasındaki playoff maçında da düdük çaldı.

2013/14 sezonuna gelindiğinde Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde maçlar yönetmeye devam eden Cüneyt Çakır, Devler Ligi'nde üç grup bir playoff olmak üzere, Avrupa Ligi'nde de son 16 ve yarı final olmak üzere iki maçta düdük çaldı....VE DÜNYA KUPASI!

EURO2012'de düdük çalan Cüneyt Çakır, Brezilya'da düzenlenen 2014 Dünya Kupası'nda görev alarak, eski hakem Doğan Babacan'ın ardından bu iki büyük turnuvada görev yapan ikinci Türk hakem olarak tarihe geçti.

Dünya Kupası'nda ilk olarak Brezilya-Meksika grup maçını yöneten Çakır, ardından Cezayir-Rusya maçında düdük çalmıştı. Yarı final yönetmesine kesin gözle bakılan ancak finali yönetebileceği de o dönem konuşulan Cüneyt Çakır'a Hollanda ile Arjantin arasındaki yarı final maçı verildi. Cüneyt Çakır, Dünya Kupası'nda da yer alamayan Türkiye'nin göğsünü bir kez daha kabartmıştı.SONUNDA BEKLENEN FİNAL...

Dünya Kupası'nın ardından 2014/15 sezonunda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde maçlar yönetmeye devam eden Çakır, Avrupa Ligi'nde son 32, son 16 ve çeyrek final olmak üzere üç karşılaşmada görev yaptı.

Devler Ligi'nde bir playoff maçında düdük çalan Cüneyt Hoca, gruplarda iki maç yönettikten sonra son 16 turunda PSG ile Chelsea arasındaki dev kapışmada düdük çaldı. Çeyrek finallere gelindiğinde Cüneyt Çakır'a görev verilmemesi, başarılı hakemimizin en az yarı final, büyük ihtimalle de finali yöneteceği yorumlarını beraberinde getirdi. Nitekim bu yorumlar doğru çıktı ve Cüneyt Çakır, Türk hakemliğinde bir ilke imza atarak Barcelona ile Juventus arasındaki Şampiyonlar Ligi finalinde görev yaptı.

Aynı sezonda Çakır, EURO2016 elemeleri gruplarında 6, playoff'ta ise bir maça çıktı."AVRUPA'NIN EN FORMDA HAKEMİ"

EURO2016'da görev yapacağı açıklanan Cüneyt Çakır, 2015/16 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde kritik maçlarda görev yaptı. Aralarında Arsenal-Bayern, Barcelona-Roma gibi zorlu maçlar olan dört grup maçına çıkan Çakır, Arsenal ile Barcelona arasında oynanan çeyrek final maçında düdük çaldı.

Yarı finalde Manchester City ile Real Madrid arasındaki maçı yöneten tecrübeli hakemimiz, diğer yarı final eşleşmesinde Bayern Münih ile Atletico Madrid maçının da rövanşını yönetti.

Avrupa'nın en formda ve en çok maç yöneten hakemlerinden olan Cüneyt Çakır, UEFA Avrupa Ligi'nde Borussia Dortmund ile Tottenham arasında oynanan çeyrek final maçının yanı sıra Liverpool ile Dortmund arasındaki yarı final maçını yönetti.DURMAK YOK, SIRADA OLİMPİYATLAR VAR!

Milli takımımızın yoluna devam edememesi halinde final yönetebileceği yorumları yapılan Cüneyt Çakır'ın yaz ayları dolu geçecek. Fransa'da düdük çalacak olan Cüneyt Çakır, bu büyük turnuvanın ardından Rio'da düzenlenecek 2016 Olimpiyat Oyunları'nda da görev yapacak. Başarılı hakemimize EURO2016'da ve 2016 Rio Olimpiyatları'nda hakem şansı biliyoruz.