Yaklaşık 1 ay süren 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda kupanın sahibi Portekiz olurken, akıllara Cristiano Ronaldo ve arkadaşlarının bu zaferle birlikte ne kadar prim alacakları da geldi. Çünkü A Milli Takımımız'da sadece turnuvaya katılım payı olarak futbolculara 500'er bin Euro dağıtılırken, turnuva dönüşünde de 150'şer bin Euro verilmişti.

Yani elemelerde elde edilen başarı ve ardından finallerdeki performansın karşılığında maksimum rakam toplamda 650 bin Euro'yu bulmuştu. Biz, büyük ümitlerle gittiğimiz Fransa'daki organizasyona grup aşamasında veda ederken, rakiplerini birer birer dize getiren Portekiz'de oyunculara, 275'er bin Euro dağıtıldı. 

Ay-Yıldızlılar'da 1 dakika bile oynama şansı bulamayan Adanaspor kalecisi Hayrullah Akyüz bile bizde 151 bin Euro almıştı. 

75 bin Euro daha az...

Portekiz Futbol Federasyonu şampiyonluk sayesinde kasasına tamı tamına 25.5 milyon Euro koydu. Ancak şampiyon ekipte hiçbir oyuncu paranın az ya da çok olmasıyla ilgili bir yorum yapmadı.

Yakın geçmişten örnek verirsek 2014 Dünya Kupası şampiyonu Almanya'da oyunculara kupanın kazanılması sebebiyle 300'er bin Euro verilirken, bu rakam, Euro 2016 şampiyonluğu için vaat edilen prim miktarıyla yine aynıydı. Yani şu an itibariyle Portekiz ve Almanya'nın kişibaşı verdikleri primin toplamı, Türkiye'deki primden 75 bin Euro daha azdı. (1 Euro=3.2 TL)   

Fatih Terim ne zaman konuşacak?

A Milli Takımımız'ın, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na aldığı başarısız sonuç sonrası tüm gözler Milli Takımlar Futbol Direktörü Fatih Terim'in üzerine çevrilmişti. Hem takım içinde yaşananlar hem de sahada ortaya konan kötü futbol sonrası Terim, turnuva bittikten sonra her şeyi anlatacağını söylemişti. Ancak aradan haftalar geçmesine rağmen Terim'den ses çıkmadı.

Tecrübeli çalıştırıcının ne zaman basın karşısına çıkacağı merakla beklenirken, bu süreçte bizimle aynı grupta yer alan takımlardan Çek Cumhuriyeti'nden Pavel Vrba ve İspanya'da da Vicente del Bosque, turnuvadan elenmelerinin ardından istifa kararı verdiklerini açıklamıştı.