İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Fransa'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda İsviçre A Milli Takımı oyuncularının formalarının neden yırtıldığını ortaya koymak için yetkin bir laboratuvarda incelenmesi gerektiğini belirterek, "Yırtılan formaları bize göndersinler, sorunun nedenini ortaya çıkaralım" dedi. 

Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, formaları üreten firmanın Türkiye'de hazır giyim endüstrisinin önde gelen firmalarından olduğunu aktararak, bu firmanın küresel ölçekli spor markalarının da tedarikçisi durumunda bulunduğunu ifade etti. 

Sorun baskı sırasında olabilir

Firmanın tüm üretimini markaların belirlediği teknik özellikte ve standartlarda gerçekleştiğine işaret eden Tanrıverdi, "Ancak ürün futbolcuların isim ve numaralarının baskı işlemleri yapılmadan alıcıya teslim ediliyor. Euro 2016'da İsviçre A Milli Futbol Takımı'nın formalarının yırtılmasının teslimattan sonra söz konusu baskı işlemleri sırasında yaşanan bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorum. Yine de kesin bir yargıya varmak için söz konusu formaların yetkin bir laboratuvarda test edilmesi gerekir. Formaları gönderirlerse bir İHKİB kuruluşu olan EKOTEKS Laboratuvarı'nda gerekli testleri yaptırarak, sorunun kaynağını net bir şekilde ortaya çıkarabiliriz." dedi.